Kui Vene dollaripõhine börsiindeks on Venemaa ja Ukraina seekordsele rahuleppele reageerinud enam kui 4% suuruse ralliga ja ka Euroopa turud on vastanud väikse tõusuga (Euroopa aktsiate koondindeks on kerkinud 1,3%), kardab osa eksperte, et lepinguga võib minna sama nukralt nagu eelmistelgi kordadel.

- Donetski bussijaam pärast 11. veebruari mürsutabamust.
- Foto: Scanpix/Reuters
Mäletatavasti said viimatised rahulepped kesta halvemal juhul vaid mõned minutid, enne kui uued tapatalgud taas hoo sisse said.
Vaatlejate hinnangul on üks põhiküsimus see, kas Ukraina mässulised on täielikult Venemaa presidendi Vladimir Putini kontrolli all, sest kui see nii pole, võivad asjad üsna kiirelt taas halvemuse poole liikuma hakata.
Uuringufirma Trusted Sourcesi tegevdirektor Christopher Granville rääkis CNBC uudistekanalile, et rahulepe oli eelkõige vajalik stardipunkt. „See on vajalik tingimus lahenduse leidmiseks ja on võimalus, et halvim osa vägivallast ja inimohvritest on seljataga.“
Pea 16 tundi väldanud rahuläbirääkimistel osalenud Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli sõnul polnud illusioone, et leping võiks sündida kergelt, lisades, et Ukrainaga seisab väga-väga palju tööd veel ees.
Ta märkis, et Putin on avaldanud survet separatistide liidritele, et viimased relvarahuga nõustuksid, ning see on Ukraina jaoks lootusekiir.
Sellegipoolest pole mitte just kõik analüütikud Putini ausates kavatsustes veendunud. Standard Banki arenevate turgude uuringute juhi Timothy Ashi sõnul eeldatakse osalt, et rahulepe laguneb paratamatult laiali ja Putin süüdistab selles omakorda ebausaldusväärseid ukrainlasi.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!